Latyczów

Polski Cmentarz w Latyczowie (obw. chmielnicki)
Cmentarzem opiekują się o. Adam Przywuski, proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej oraz pracownicy miejscowego przedsiębiorstwa komunalnego.
Nekropolia mieści w odległości 1,5 km od kośioła i centrum miasta w kierunku Nowokonstantynowa przy ul. Heroiw Krut. Teren cmentarza jest podłużny.
Dobrze zachowała się stara murowana brama wjazdowa. Od strony południowo-wschodniej – wyłącznie resztki muru i zarośle. Z prawej strony cmentarz graniczy z cmentarzem prawosławnym.
Najlepiej zachowały się nagrobki w pobliżu kapliczki. Znaczna część grobów zniszczona. W dobrym stanie – zbiorowa mogiła żołnierzy WP z 1920 r.
Sprawozdanie przygotował Ihor Płachotniuk, 5-7 czerwca 2018 r.


Летичів, польське католицьке кладовище.
Опікуються кладовищем: отець Адам Пшивуські, настоятель місцевого костелу, моб.097 92 140 72; директор комунального підприємства Дядюк Микола Тодосович моб.097 10 70 566; зав. кладовищем Володимир Михайлович моб.096 57 63 426; упорядник на кладовищі Артем Рудюк моб.098 33 168 65.
Кладовище знаходиться на відстані 1,5 км від костелу і виконкому селищної ради в півн.-східному напрямку на Новоконстантинів по вул. Горького (щойно переменовано на вул. Героїв Крут). Територія кладовища видовжена приблизно на 1км з півн.- заходу (де центральний вхід, через дорогу буд.№ 35) в півд.-східному напрямку. Ліва сторона, тобто північна, має складну конфігурацію (див.схему).
Добре зберігся старовинний центральний вхід з огорожею з кам’яного муру і далі з північного боку огорожа з декоративних бетонних плит. З півн.-східньої сторони лише залишки муру і густі зарослі. З східнього боку, тобто протилежного від центрального входу, сучасна металокерамічна огорожа з великих листів, що відокремлює приватний сектор від кладовища – там і здійснюються сучасні поховання (див.схему). З правої сторони, тобто півд.-західної кладовище межує з православним кладовищем – межа умовна, лише по лінії дерев. Найкраще і найбільшим числом збереглись надгробні пам’ятки навколо часовні, часовня у відмінному стані (капітальний ремонт у 2017р.), з флігелем-прибудовою (див.схему).
З лівої сторони при вході на територію кладовища знаходиться стара хатинка з господарськими спорудами – сараєм, клунею – там проживають нащадки колишніх доглядачів кладовища. Найбільше розчищена від заростей територія навколо братської могили польським воїнам з меморіальною дошкою 26  прізвищами відомими, загиблими у  бою в 1920р. Навколо кургану-могили складені близько 50 надгробних кам’яних хрестів та їх фрагментів , що знайдені в густих заростях навколо очищеної  братської могили. З цих «врятованих» хрестів вдалось  10 ідентифікувати за надписами (див. схему і фото). В кількох місцях на території кладовища проглядаються залишки поховань характерні для масивних надгробних пам’ятників з фундаментальними підземними  гробницями, а саме: на земляних підвищеннях залишки багатьох межових стовпців, що як правило з’єднувались масивними ланцюгами і оточували великий за розмірами.
5-7 червня 2018 року звіт склав Плахотнюк Ігор, підпис