Krasiłów
Polski cmentarz w Krasiłowie (obw. chmielnicki)

Krasiłów.

Cechą charakterystyczną dawnego cmentarza katolickiego jest położenie na „stoku”, czyli na bardzo nierównej powierzchni, rozchodzącej się skarpami w dwóch kierunkach (patrz schemat). Powierzchnia cmentarza z jednej strony stromo podnosi się wzdłuż ulicy, ciągnącej się od strony śródmieścia (dworzec autobusowy). Na dodatek, strome obniżenie się terenu w przeciwległym kierunku od bramy wejściowej (prostopadle do niej) w odległości 15-20 metrów od niej, zwłaszcza w górnej części cmentarza mogło sprawić to, że mogiły z pomnikami mogły przetrwać tylko w najwyższych punktach powierzchni, na grzbiecie parceli cmentarnej wzdłuż ulicy. Właśnie tu, na szczycie, dookoła i nieco powyżej olbrzymiego krzyża drewnianego, upamiętniającego księdza Kazimierza Mazura, zastrzelonego przez komunistów, zachowały się pozostałości po pomnikach nagrobnych. Na przykład, trzeba uważać za cud to, że zachowała się potężna płyta nagrobkowa dedykowana Janowi i Paulinie Domaradzkim, usytuowana na samym skraju rozmytej powierzchni głębokiego wąwozu. Różnica poziomów w tym miejscu wynosi 10 m i więcej (patrz schemat).

м.Красилів (Krasiłów) польське католицьке кладовище.
Місто Красилів центр одноіменного району Хмельницької області, розташований за 45км. від обласного центру на північ. Кладовище розташоване за 800 метрів від автовокзалу у південному напрямку по вул. Центральній, що круто піднімається від автовокзалу в сторону РЕС (районна електростанція). Моб. телефон голови польської ГО –п. Руслан Гарник 098 420 2000 або 097 87 300 01; настоятель костелу брат Матвій моб.097 480 86 11;  помічник-заступник голови ГО п. Мирослава моб.097 67 20 766.
Характерною особливістю давнього католицького кладовища є розташування на «откосі» - тобто на дуже нерівній місцевості та й ще схилами у дві сторони (див. схему). Крім того, що крутий підйом поверхні  кладовища вздовж вулиці зі сторони центру(автовокзалу) то й ще крутий схил у протилежну сторону від центральних воріт ( перпендикулярно)  вже через 15-20 метрів, особливо у верхній частині кладовища. Тобто могли зберегтись могили з пам’ятниками лише у найвищих точках поверхні по гребню території кладовища вздовж вулиці. Саме  тут, на гребню,  навколо і вище від великого дерев’яного хреста,  розстріляному комуністами ксьондзу Казимежу Мазуру і збереглись залишки надгробних пам’ятників. Наприклад, чудом збереглась масивна надгробна плита Яну і Пауліні Домарадскім (Domaradski) над самим краєм розмитої поверхні глибоким яром – перепад висоти до 10 метрів і більше (див.схему). Вся територія кладовища, яка лежить в глибокій низовині від гребня поросла густими високими кронами дерев і тому густої трави у сильному затінку крон майже тут не має,  – що дає змогу більш-менш добре проглядати поверхню. Тому на схемі, за всіма правилами топографії така рослинність позначена кружечком більшого діаметру темно-зеленого кольору. У вищих точках поверхні  дуже густі кущі  – на схемі позначені світло-зеленим кольором і всі кружечки дрібного однакового діаметру.  У верхній частині кладовища котлован глибиною до 4 метрів і діаметром 10 м.  Поруч, у самому куточку біля дороги, на поверхню виглядає залишки масивної надгробної плити у вигляді схожого на хлібний калач чи то хлібну плетінку-досить ніде подібного не зустрічалось. Тут же, у найвищій частині кладовища, обмежує його міцний мурований мур висотою від 1,5м. до 2 метрів з великих гранітних камінців. Мур відмежовує кладовище від асфальтової вулиці, яка круто зигзагами спускається додолу.  Такі обриси дуже нагадують середньовіччя – вузька вулиця з крутим спуском і потужним муром, що підпирає величезну масу землі кладовища, що з цієї сторони знаходиться  вище дахів приватних будинків вздовж вулиці. Цей мур – єдина огорожа, що збереглась по периметру кладовища.
5-6 серпня 2018, Ігор Плахотнюк